Tallinna Tehnikakõrgkooli Robotiklubi säras Robolahingul - Tallinna Tehnikakõrgkool
Search
Close this search box.

Tallinna Tehnikakõrgkooli Robotiklubi säras Robolahingul

Tallinna Tehnikakõrgkooli Robotiklubi säras Robolahingul

Robolahing2024

AHHA Teaduskeskuse eestvedamisel kaheksandat korda toimunud Robolahinguks valmistas Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) tehnikainstituudi tudengeid ühendav Robotiklubi ette neli lahingurobotit, millega ka võistlustel osaleti.

Võistlusareenile saadeti tänavu koguni neli lahingurobotit: Archangel, Emperor, ArchE ja Tõka-tõka. Klubi liikmete jaoks oli võistlus suurepärane võimalus oma tehnilisi oskusi täiendada ja meeskonnatööd arendada. Kergekaalu kategoorias sai kolmanda koha robot Archangel (roboti loojad Mihhail Bõstrov, Nikita Kulakov, Getlin Juhe ja Rain Remmelgas).

Robotiklubi presidendi Getlin Juhe sõnul parandavad võistluselt saadud kogemused meeskonna omavahelist koostööd ja andis hinnalise õppetunni edaspidiseks. „Iga tagasilöök oli  kogemuseks, kuid mitte läbikukkumine,“ ütles Juhe, kes on veendunud, et tänu saadud kogemustele ollakse järgmiseks võistluseks veelgi paremini valmistunud.

Tänavuseks robotite lahingu ettevalmistuseks tehti palju põhjalikku eeltööd. „Selleks ehitasime kaks uue kerega robotit, mis nõudis palju energiat ja täpsust, et Fusion 360-s modelleerides töötada välja parimad lahendused. Üheks suurimaks väljakutseks osutus aga autonoomse juhtimissüsteemi töölesaamine ArchE puhul. Niisamuti tuli kiiresti leida lahendus uute akude soetamiseks, kuna katsetuste käigus purunes koguni kolm akut,“ kirjeldas Juhe protsessi. „Võistluse üks meeldejäävamaid hetki võistlusel oli kiirparandus hooldusalas, kus tuli välja vahetada roboti mootor kõigest 20-minuti jooksul. Need kogemused aitasid meeskonnal arendada probleemi lahendamise ja kiiret kohanemist oskust ka muutuvates situatsioonides.“

Tehnikainstituudi laboriinseneri Nikita Pikkas selgitas, et lahinguroboti ArchE isesõitvaks muutmiseks kasutati masinnägemist keerulisi valemeid rataste kiiruste reguleerimiseks, sõltuvalt vaenlase kaugusest, nurgast vaenlaseni ja relva kiirusest. „Masinnägemist tagavad kaks laianurgalist kaamerat kiire fps´iga (227 fps), sest üks kaamera ei kataks kogu areeni ära. Ühe suure pildi loomiseks ja analüüsimiseks kasutasime kaamera piltide kokku kleepimist. Oma roboti tuvastamiseks kasutasime aga roboti katusel asuvat võrdhaardelise LED ribast koosnevay kolmnurka, tänu millele suudame tuvastada roboti positsiooni ja orientatsiooni,“ täpsustas Pikkas.

Robolahingu eredama hetkena meenutabki Getlin Juhe ArchE ja Archangeli vastasseisu, mil kohtusid autonoomne ja käsitsi juhitav robot. Just see sümboliseeris klubi panust autonoomsete süsteemide arendusse ja tõi esile liikmete pingutused tehnoloogia viimistlemisel. „Robolahingult saadud väärtuslikud oskused, nagu parem ajaplaneerimine, Fusion 360 ja Inventori kasutamine ning jootmisoskus, on tuleviku karjääris äärmiselt kasulikud,“ nentis Juhe, kes ise juhtis robot Archangeli elektroonika jootmist. „Robotiklubi liikmed on tänulikud tänavu saadud kogemuste eest, et juba järgmisel aastal osaleda veelgi tugevamate ja nutikamate robotitega.“

Tallinna Tehnikakõrgkooli robotiklubiga on oodatud liituma kõik robootikast huvitunud tudengid, kes soovivad luua ägedaid robotilahendusi ja võistelda robotitega seotud üritustel. Muuhulgas saab Robotiklubis rakendada praktilisi teadmisi ja arendada oskusi, mida edukalt tulevikuski rakendada.  

Margit Tamm
kommunikatsioonispetsialist
margit.tamm@tktk.ee
526 9629
TLN-A104

Uudised
ja pressiteated

Aasta tegusad üliõpilased
Ava vestluse aken
1
Tuled meile? Uuri siit :)
Scan the code
Tallinna Tehnikakõrgkooli vastuvõtt
Hei! Kas saan aidata?