Tallinna Tehnikakõrgkooli parimaks lõputööks tunnistas kõrgkooli zürii rõiva- ja tekstiiliala ressursikorralduse eriala lõpetaja Liis Tiisvelti töö, mis uurib alternatiive naha kasutamisele tööstuses.
Rõiva- ja tekstiili instituudi tehnoloogia ja tootearenduse õppesuuna juhi Merje Beilmanni juhendamisel uuris Tiisvelt nahalaadse tekstiilmaterjali Gelatex füüsikalis-mehaanilisi omadusi ja võrdles neid eeldatavate konkurentidega. Lõputöös selgitab Tiisvelt, et ligi 75 miljardi euro turuväärtusega globaalne nahatööstus moodustab üle 8-protsendi maailma tekstiilimaterjalide segmendist. Võtmata arvesse lihatööstuse keskkonnamõju on globaalse nahatööstuse suurimaks negatiivseks aspektiks jäätmete hulk, kõrge reovee saaste ja tervisele ohtlikud sünteetilised kemikaalid.
Gelatex ehk ökotekstiil on lihatööstuse kõrvalsaadus, mida valmistatakse želatiinist ja mis peaks olema keskkonnasõbralikum alternatiiv traditsioonilisele nahatööstusele. Materjali arendamiseks loodi 2016 aastal idufirmana eestlaste poolt Gelatex Technologies.
Maailmas on uue materjali potentsiaal hinnatud kõrgeks ning selle vastu tunnevad huvi mitmed suurettevõtted.
Parim lõputöö ja sellega kaasas käiv 1000 euro suurune rahaline preemia kuulutati välja Tallinna Tehnikakõrgkooli virtuaalsel lõpuaktusel 22. juunil.