4th RILEM International Conference on Concrete and Digital Fabrication
3.–6. septembril toimus Saksamaal Münchenis betooni 3D printimise tehnoloogia rahvusvaheline konverents. Konverents toimub rahvusvahelise ehitusmaterjalide süsteemide ja konstruktsioonide uurijate ühingu (RILEM) egiidi all ning seda korraldavad riigid, kus betooni 3D printimise teema on enim arenenud.
Konverents toimub traditsiooniliselt iga kahe aasta järel. Alguse sai see 2018. aastal Zürichis, järgmine osaliselt virtuaalne konverents oli 2020. aastal Hollandis Eindhoveni Tehnoloogiaülikoolis, siis 2022. aastal Inglismaal Loughborough Ülikoolis ning seekord Müncheni Tehnikaülikooli ja Braunschweigi Tehnikaülikooli ühisel korraldusel Münchenis.
Iga aastaga on osalejate arv jõudsalt tõusnud, sellel aastal osales ettekannetega üle 224 teadlase ja doktorandi ülikoolidest üle kogu maailma. Esindatud olid kõik maailmajaod ning erinevaid riike oli kohal ligi 50, sealhulgas teist korda ka Eesti.
Konverentsi töö toimus 15 sektsioonis, milles käsitleti teemasid alates materjalide omadustest kuni tehnoloogia üksikasjadeni aga ka ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse probleeme.
Tallinna Tehnikakõrgkoolist osalesid konverentsil Aivars Alt, Jaagup Ainsalu ja Hillar Joon, kes esines ka ettekandega sessioonil Mixture Proportion. Ettekande teema oli „Influence of illitic calcined clay on properties of mixtures for 3D concrete printing“ ning see käsitles kokkuvõtet viimase paari aasta jooksul uuritud kaltsineeritud savi lisandi kasutamist 3D printsegudes sideaine koostises portlandtsemendi osalise asendajana. Ettekande kaasautor oli Lauri Peetrimägi.
Peale kogemuste ja uute kontaktide saamist oli konverentsil osalemisel ka teine eesmärk. Nimelt kohtusid selle aasta sügisest alanud rahvusvahelise Twinningu projekti osalised – prof. Viktor Mechtcherine ja Shravan Muthukrishnan Dresdeni Tehnoloogiaülikoolist ning Lauri Hass ja Karsten Nefs Eindhoveni Tehnoloogiaülikoolist meie meeskonna liikmetega.