ERM-i projekteerinud Jaapani arhitekt pidas reedel, 10.veebruaril TTK-s avaliku loengu teemal “Tuleviku arheoloogia.”
Tane kõneleski pikemalt just ERM-i teemadel, rääkides hoone valmimise üksikasjadest. Huvitavaid detaile välja tuues rääkis Tane ERM-i kujunemisloost, kuidas tegi selle projekti tarbeks uurimustööd ning näitas ka publikule fotosid arhiivmaterjalidest, mida tööd ettevalmistades kasutati. Tane sõnul kujuneski peamiseks küsimuseks, millega pidi projekti planeerides arvestama, rahvusliku uhkuse temaatika. “Kuidas saaks üks kaasaegne muuseum ühtlasi olla rahvuslik muuseum?”
Tane sõnul üritati hoonega edasi anda ka silla ideed, mis ühendaks maastiku järvega. Praktilisest küljest tuli aga kontseptsiooni edasiandmiseks küllalt palju vaeva näha, sest ühte hoonesse üle 400 ruumi mahutamine oli siiski paras katsumus. “Tahtsime kasutada ka looduslikku valgust nii palju kui võimalik, mistõttu planeerisime ruumipaigutuse nõnda, et administratiivruumidesse jätkuks seda rohkem ning näituse eksponentpinnad võisid jääda vähema valgusega, kuna need valgustataks niikuinii rohkem tehniliselt välja”, tõi Tane esile publikule huvipakkuvaid detaile.
Tsuyoshi Tane on õppinud arhitektuuri Hokkaido Tokai Ülikoolis ning Taani Kuninglikus Kunstiakadeemias. Ta on töötanud tuntud arhitektuuribüroode, näiteks HENNING LARSENS TEGNESTUE juures Kopenhaagenis ja ADJAYE / ASSOCIATES juures Londonis.